Według nowych zasad, podstawą do wypłaty w okresie pracodawcy jest określenie "aktuelle månedsinntekten", czyli aktualnego dochodu miesięcznego. Jest on ustalany na podstawie średniej z ostatnich 3 miesięcy. Jeżeli wynagrodzenie pracownika uległo zmianie na stałe lub rozpoczęto w tym okresie pracę na nowym stanowisku, podstawą do naliczania chorobowego staje się wynagrodzenie wypłacane po zmianie lub rozpoczęciu pracy.
Po 16 dniach, następuje okres NAVu. W tym okresie urząd bierze pod uwagę dochód z 3 miesięcy, jednak porównuje go ze średnią z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli dochód z ostatnich 3 miesięcy odbiega o 25% od średniej dwunastomiesięcznej, ustala się podstawę szacunkową, która ma za zadanie lepsze odzwierciedlenie dochodów osiąganych przez pracownika.
Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim z kilku miejsc pracy, musisz mieć zwolnienie chorobowe na każdą z nich. Podstawa zasiłku chorobowego jest obliczana na podstawie całkowitego dochodu.
Prowadząc własną działalność gospodarczą nie obowiązuje nas pierwsze 16 dni pracodawcy. Standardowo NAV wypłaca 80% bazowej pensji od 17 dnia choroby. Można jednak rozszerzyć swoje ubezpieczenie, wykupując dodatkowe ubezpieczenie z NAV.
Jeśli masz dochód zarówno jako pracownik, jak i osoba prowadząca działalność na własny rachunek, zasiłek chorobowy jest obliczany na podstawie całkowitego rocznego dochodu na specjalnych zasadach.
Na podstawie dochodów ustalana jest stawka dzienna. Jest ona wypłacana zawsze za dni od poniedziałku do piątku, niezależnie od tego, czy w czasie tych dni wypadają np. święta i niezależnie od tego, czy chory pracował w weekendy.
Warto śledzić wszelkie zmiany w przepisach dotyczących zasiłków chorobowych, aby być na bieżąco z obowiązującymi zasadami i możliwościami.
Niektóre formy zatrudnienia mogą mieć specyficzne ograniczenia lub wyjątki, które wpływają na wysokość zasiłku chorobowego. Upewnij się, że znasz wszystkie szczegóły.
Wysokość świadczenia chorobowego jest obliczana na podstawie różnych czynników, takich jak okres zatrudnienia, rodzaj zatrudnienia i dochód. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla zapewnienia sobie odpowiedniego wsparcia finansowego w czasie choroby.
Nie pozwól, aby formalności stały na drodze do Twojego sukcesu w Norwegii. Skontaktuj się z nami:
Pro-Nor – Twój most do łatwiejszego życia w Norwegii.
Dane do przelewu ( waluta PLN):
Pro-Nor Pomoc formalna w Norwegii Justyna Kuźma
NIP:6731713580
ul. Dolna, 83-304 Kczewo
nr konta:24 1140 2004 0000 3902 8438 7679
IBAN:PL24 1140 2004 0000 3902 8438 7679
BIC: BREXPLPWMBK
Ul. Dolna
83- 304 Kczewo
Godziny urzędowania:
Poniedziałek - Czwartek
od 8:00 do 16:00
Piątek 9:00 do 15:00