Aby być uprawnionym do norweskiego zasiłku chorobowego, musisz spełnić kilka warunków:
Jeżeli korzystałeś z różnych form zasiłków, takich jak zasiłek dla bezrobotnych czy zasiłek macierzyński, te okresy są traktowane jak czas pracy. Dlatego nawet po zakończeniu takiego okresu, możesz być nadal uprawniony do zasiłku chorobowego.
Ciąża nie jest automatycznie kwalifikowana do zasiłku chorobowego. Zamiast tego, zdrowe kobiety w ciąży mogą ubiegać się o specjalny zasiłek ciążowy, znany jako "svangerskapspenger".
Niektóre grupy zawodowe, takie jak marynarze czy rybacy, mają swoje własne zasady dotyczące zasiłku chorobowego. Ponadto, istnieją różne wyjątki, takie jak:
Musisz faktycznie stracić dochody, aby być uprawnionym do zasiłku chorobowego. To jest szczególnie ważne dla osób prowadzących własne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jeśli twoja choroba jest wynikiem wypadku w miejscu pracy, nie jest wymagany minimalny okres zatrudnienia. Możesz być uprawniony do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia pracy.
Pierwszym etapem w uzyskaniu zasiłku chorobowego jest złożenie sykemelding. To formalne oświadczenie od lekarza, który ocenia, czy jesteś medycznie niezdolny do pracy. W pewnych specyficznych sytuacjach, również inni specjaliści jak kręgarze czy dentyści mogą wystawić sykemelding.
Krok 1:Większość lekarzy pierwszego kontaktu wystawia cyfrowe sykemelding. Po otrzymaniu powiadomienia SMS lub e-mail, możesz zalogować się na nav.no, aby znaleźć i przesłać swoje sykemelding do pracodawcy.
Krok 2:W dniu zakończenia zwolnienia lekarskiego, otrzymasz kolejne powiadomienie. Po zalogowaniu się na stronę NAV, wypełniasz wniosek o zasiłek chorobowy. Wniosek jest następnie przesyłany elektronicznie do NAV i pracodawcy.
Jeśli nie masz dostępu do elektronicznej identyfikacji, proces będzie różnił się od wersji cyfrowej.
Krok 1:Podczas wizyty u lekarza, poproś o papierowe sykemelding.
Sykemelding składa się z czterech części:
część A – którą przesyłamy do NAV
część B – dla osoby chorej
część C – dla pracodawcy
część D – oświadczenie osoby chorej a tym samym wniosek o zasiłek chorobowy
Krok 2: Część C i D sykemelding przesyłasz odpowiednio do pracodawcy i NAV.
Jeśli jesteś zatrudniony przez pracodawcę, pracodawca przesyła raport o dochodach do NAV.
Jeśli jesteś samozatrudniony, sam przesyłasz informacje o dochodach.
Prawo do zasiłku chorobowego zaczyna obowiązywać od dnia, w którym pracodawca został poinformowany o twojej chorobie. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić to swojemu pracodawcy.
Jeśli prowadzisz własną działalność, nie masz prawa do "okresu pracodawcy", który trwa pierwsze 16 dni. Zasiłek chorobowy od NAV jest dostępny dopiero od 17. dnia choroby. Istnieje również opcja dodatkowego ubezpieczenia z NAV.
Co Następuje po Złożeniu Wniosku?
Podczas zwolnienia chorobowego, jesteś zobowiązany do podjęcia działań mających na celu jak najszybszy powrót do zdrowia i pracy. To obejmuje uczestnictwo w różnych formach terapii oraz spotkaniach z pracodawcą i NAV.
W ciągu pierwszych 4 tygodni zwolnienia, musisz rozpocząć aktywności związane z powrotem do zdrowia. Jeśli po 8 tygodniach nie podejmiesz prób powrotu do pracy, wypłata zasiłku chorobowego może zostać wstrzymana. W takim przypadku, wymagana jest dodatkowa dokumentacja medyczna.
Pierwsze spotkanie dialogowe z pracodawcą powinno odbyć się nie później niż w ciągu 7 tygodni od rozpoczęcia zwolnienia. Spotkanie to jest okazją do omówienia planu powrotu do pracy i ewentualnych dostosowań stanowiska.
Jeżeli stan zdrowia się poprawi, możesz wrócić do pracy przed upływem terminu zwolnienia. W takim przypadku, nie jest wymagane dodatkowe zaświadczenie lekarskie. Wystarczy porozumienie z pracodawcą.
Jeżeli twoje zwolnienie chorobowe przekroczy 12 miesięcy, zaleca się podjęcie dodatkowych kroków w celu zabezpieczenia swojej sytuacji finansowej i zdrowotnej. Poniżej przedstawiam kilka opcji, które warto rozważyć.
Jeżeli po 39 tygodniach zwolnienia lekarskiego stwierdzisz, że nie jesteś w stanie wrócić do pracy, możesz złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. Jest to forma wsparcia finansowego, która może być przyznana w przypadku długotrwałej niezdolności do pracy i potrzeby rehabilitacji.
Jeżeli twoja choroba uniemożliwia ci powrót do poprzedniego zawodu, możesz rozważyć przekwalifikowanie się lub zmianę stanowiska. W tym celu warto skonsultować się z doradcą zawodowym.
Jeżeli masz dodatkowe ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy, teraz jest czas, aby z niego skorzystać. Sprawdź warunki i zasady wypłaty świadczeń.
Długotrwała nieobecność w pracy z powodu choroby wymaga regularnych konsultacji z lekarzem prowadzącym. Może być również potrzebna opinia specjalistów oraz dodatkowe badania.
Warto również utworzyć szczegółowy plan powrotu do zdrowia, który będzie zawierał terminy wizyt lekarskich, terapii oraz innych form rehabilitacji. Plan taki powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym oraz pracodawcą, jeżeli to możliwe.
Upewnij się, że wszystkie dokumenty medyczne są aktualne i kompleksowe. Mogą one być potrzebne do różnych formalności, takich jak wnioski o zasiłki czy ubezpieczenia.
Długotrwała nieobecność w pracy z powodu choroby jest trudnym i skomplikowanym procesem, który wymaga zarówno wsparcia medycznego, jak i finansowego. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć planować swoje kolejne kroki i korzystać z dostępnych form wsparcia.
Nie pozwól, aby formalności stały na drodze do Twojego sukcesu w Norwegii. Skontaktuj się z nami:
Pro-Nor – Twój most do łatwiejszego życia w Norwegii.
Dane do przelewu ( waluta PLN):
Pro-Nor Leszek Kuźma
NIP: 6731711612
ul. Dolna, 83-304 Kczewo
nr konta: 48 1020 4900 0000 8502 3299 6067
IBAN:PL48 1020 4900 0000 8502 3299 6067
BIC: BPKOPLPWXX
Ul. Dolna
83- 304 Kczewo
Godziny urzędowania:
Poniedziałek - Czwartek
od 9:00 do 16:00
Piątek 10:00 do 15:00